Ljudi kao "nesavrsena" bica, moralna nacela.
Forum Nauka & Obrazovanje Nauka


Cranium Cranium   24.08.2019 u 22:39

O ovoj temi sam razmisljao dosta i uvek me i fascinira i plasi jedino otkrice do koga sam dosao.

Moralna nacela u osnovi ne postoje. Jer gledajmo to ovako, ono sto danas vazi, mozda ne vazi sutra. Sutra kada ti zivot da neki tezi test, gde ce ti moralno nacelo biti na testu, ti ces mozda uraditi nesto za sta si mislio da nisi sposoban.

Tvrdim da ne postoji moralno savrsena osoba. Ovo ja nikada ne bih mogao i slicno, to je sve po meni laz. Svi smo spremni na sve, samo je igra nekog viseg bica (u nastavku teksta ce se zvati bog) ko ce i koliko biti testiran, do kojih granica ce izdrzati. Cista lutrija ko ce biti iskusen do krajnjih granica, neko provede ceo zivot "cist" , bez iskusenja, a nekom lutrija namesti toliko iskusenja da taj neko zbog svoje ljudske nesavrsenosti popada sve testove i kaparise kazance u paklu. Postoje ljudi da moralom, koji drze do sebe i znaju sta ne treba raditi. Ali svako ima svoj imaginarni prag (hvala bogu sto je u 90% slucajeva imaginarni) koji bi od nas mogao da napravi zveri. Zar ne?

Uzmimo za primer staro dobro pitanje:

Da li bi mogli da ubijete coveka?? 90% bi reklo, nikada ne bih mogao da ubijem nekoga, pa makar me ubili.

A ajmo iskreno, da li je to stvarno istina???

Uznemiruje me pomalo taj odgovor do koga sam dosao.

Savrseni primer onoga o cemu pricam moze biti srpski film "Klopka" u kome se u nekom dark univerzumu nasem glavnom liku desava sledece.

Dete mu se razboljeva, srcani problemi, hitno potrebna operacija, a para naravno nema. Sve se rasprodaje od imovine, ali i dalje nedovoljno. I nasem glavnom junaku stize ponuda nepoznatog coveka. Ubij coveka, i pare za operaciju te cekaju. Zivot tvog deteta za zivot coveka koga ne poznajes. Jesi li spreman??
Welicak94 Welicak94   24.08.2019 u 23:30

Ova tema me podseca na film "SAW".
FoX FoX   25.08.2019 u 00:54

Klopka je dobar film.. Juče pustio ali nisam odgledao do kraja. Moraću ovih dana.

Pa imaš ljude koji ne mogu da ubiju čak i kad im život visi o koncu.
Pada mi na pamet ona česta scena u filmovima, negativni lik pruža pištolj pozitivnom liku i kaže mu "evo ubij me"... Pozitivni lik u 50% slučajeva odbije pa nagrabusi (ali bar nije ubio) a u drugih 50% ubije čoveka i ne može da predje preko toga da je ubio čoveka kakva god osoba bila u pitanju.

Teško je biti 100% moralan u ovom ludom svetu. Zato sam malo, iako verujem u Boga i imam poštovanje prema njemu, besan kad su ovakve stvari u pitanju... Ta igra što si je spomenuo je meni očigledna i to me nervira...
Mislim da se traži mnogo od nas a mi smo u stvari mnogo mali + svet je luuuud...i sad mi treba da imamo tu nadljudsku snagu i pobedimo u toj igri i izadjemo čistog obraza. Pfff ja se nisam prijavio za to

Ali ajd, bar da se trudimo koliko možemo. Po meni je i to bolje nego da budemo skroz loši pa nek Bog na kraju odluči kako hoće.

E sad, da ubiješ čoveka (koga ne poznaješ) zarad zdravlja svog deteta ili nekog iz porodice...
Opet to ne može svako. Ubiješ, ti si završio karijeru i propade ti život ali si bar spasio život drage osobe.. Mada i to je upitno kad je ta tematika iz "klopke" u pitanju..
Dobiješ novac, operišeš dete i operacija ne uspe i dete umre....
Sve je to lutrija i treba pametno odigrati..
Po meni je suludo tako nešto odraditi jer taj novac koji nudi taj neki lik, nemaš nikakvu garanciju da ćeš dobiti novac nakon što ubiješ nekoga za isti. Sve je to lutrija.

Ta iskušenja, te životne igre su zaj**ana stvar i nadam se da neću biti u takvim iskušenjima...
Cranium Cranium   25.08.2019 u 12:36

FoX (24.08.2019/22:54)
Klopka je dobar film.. Juče pustio ali nisam odgledao do kraja. Moraću ovih dana.

Pa imaš ljude koji ne mogu da ubiju čak i kad im život visi o ko
To je i poenta "klopke" , nemas nikakvu garanciju da ce ti dete preziveti, ni da ces pare uopste dobiti, ali strah od gubitka deteta je mnooogo veci od moralnih nacela. Ne verujem da su se "premisljali" u glavi previse. Znas ono, sami sa sobom. Vise je to bilo, znam sta cu uraditi, odvratno je, daj mi jos malo vremena da se pripremim.

Forum početna