Dara iz Jasenovca
Forum » Zabava » Film

zenon zenon   10.02.2021 u 20:37

Ovaj film je podigao toliko prasine pa mislim da je prigodno napraviti posebnu temu.
Nadam se da cemo u ovoj temi izbeci politiku i govor mrznje a samo da se fokusiramo na komentarisanje filma kad pogledamo.

Priložena slika:

Dara iz Jasenovca je srpski film iz 2020. godine po scenariju Nataše Drakulić u režiji Predraga Antonijevića.
Prvobitni datum beogradske premijere trebalo je da bude 22. aprila 2020. godine, ali je odložen usled pandemije kovida 19, i to prvo za 22. oktobar 2020. godine, a kasnije za 22. april 2021. godine.
Međutim, premijera filma održana je 25. novembra 2020. godine na Kosovu i Metohiji, tačnije u Gračanici.

Radio-televizija Srbije otkupila je prava za emitovanje filma i serije „Dara iz Jasenovca“, koji će biti prikazani na RTS-u, nakon što film prođe bioskopsku distribuciju.

Radnja govori o stradanjima srpskih muškaraca, žena i dece u logoru smrti Jasenovac u doba Nezavisne Države Hrvatske, tokom Drugog svetskog rata. Prvi je srpski igrani film koji govori o jednom od najstrašnijih koncentracionih logora u istoriji, snimljen 75 godina nakon zatvaranja istog.

Snimanje filma su finansijski podržali Vlada Republike Srbije, Vlada Republike Srpske, Filmski centar Srbije kao i druge institucije. Prvi deo filma sniman je kod sela Kolut, u blizini Sombora, gde je za potrebe snimanja zgrada stare ciglane s upravnim objektom pretvorena u logor Jasenovac,. Drugi deo filma sniman je na lokalitetima Bele Crkve. Svi događaji u filmu pisani su na osnovu autentičnih svedočanstava preživelih logoraša.

Glavnog lika, devojčicu Daru, tumači Biljana Čekić. Vodeće uloge u filmu igraju glumci iz Republike Srpske: Anja Stanić, Zlatan Vidović, Nikolina Friganović, Sandra Ljubojević, Željko Erkić i Goran Jokić. Glumačku ekipu iz Srbije čine: Marko Janketić, Igor Đorđević, Nataša Ninković, Bojan Žirović, Jovo Maksić, Radoslav Milenković, Vuk Kostić, Tatjana Kecman, Petar Zekavica, Jelena Grujčić, Bogdan Bogdanović i drugi.

Ostvarenje Dara iz Jasenovca bio je srpski predstavnik u trci za 93. Oskara i nagradu Američke akademije filmske umetnosti i nauke u kategoriji za najbolji međunarodni film. Ostvarenje je takođe bilo kandidat za nagradu Zlatni globus u svim kategorijama. Međutim, ono se nije našlo u užem krugu za dobijanje ni Oskara ni Zlatnog globusa. Biljana Čekić je kandidovana za najbolju žensku ulogu.
zenon zenon   10.02.2021 u 20:40

Dok sam istrazivao ovaj film na guglu,zapalo mi je za oko ovo sto izbacuje gugl.

Google pretraga:

Priložena slika:

a kad se udje na wikipediju izbaci normalno sve.

Priložena slika:

Vadikal Vadikal   10.02.2021 u 20:44

Alal ti cufte za temu!Ovo je skandalozno sto je gugl izbacio u rezultatima.
GLEDACU na rtsu al do tada ce se pojaviti na internetu valda
Djomla97 Djomla97   10.02.2021 u 21:08

Film vise nije u konkurecniji za oskara.
Nego, je l' zna neko kada ce se pojaviti kod nas u bioskopima?
zenon zenon   10.02.2021 u 21:20

Napisao sam u prvom postu. 22 aprila je premijera.
RTS je otkupio prava i prikazace film i seriju nakon zavrsetka bioskopske turneje.
atom atom   10.02.2021 u 23:00

Bolje da ništa ne komentarišem. Toliko me je iznervirala nepravda u vezi Oskara...
Djomla97 Djomla97   15.02.2021 u 14:35

Evo lepih vesti: Najiščekivaniji srpski film ove godine, „Dara iz Jasenovca“ reditelja Predraga Antonijevića, snimljen uz podršku Filmskog centra Srbije, imaće ekskluzivnu svetsku televizijsku premijeru na Radio televiziji Srbije – 20. februara u 20 časova, na Prvom programu.
KureXradio KureXradio   15.02.2021 u 19:24

propaganda neuspjesna
danix danix   15.02.2021 u 21:16

KureXradio (15.02.2021 / 19:24)
propaganda neuspjesna
Covek sve objasnio
Djomla97 Djomla97   20.02.2021 u 22:16

....