Srbi i Rusi
Forum Politika Svet

Cranium Cranium   09.10.2015 u 18:08

Srbi i Rusi, braća ili ne? Pitanje koje deli Srbiju na dva dela. Na one koje vole i podržavaju Ruse (velika većina) i na one sumnjičave najblaže rečeno.

Pre nego krenem u analizu, hteo bih da kažem koju o poreklu Rusa i Srba.

I jedni i drugi pripadaju Slovenskim narodima. E sada, migracije plemena još uvek nisu dovoljno istražene i dokazane tako da ima mali milion verzija.

Držimo se one da su Srbi deo južnih Slovena, krenuli na jug ka Balkanu, a Rusi deo istočnih Slovena.

Da ne bih bespotrebno komplikovao a da nisam ni krenuo, da uprostim maksimalno. Srbi i Rusi su nekada bili deo istog plemena, ali su krenuli svako na svoju stranu.

E sada da krenem sa onim glavnim. Sa pitanjem od milion dolara koje svaki "Evropejac" postavlja kada ne ume da odbrani vrednosti onoga što zastupa. "A KADA SU NAMA RUSI PA POMOGLI??".

Pa da krenemo.

1. Srednji vek. Od srednjeg veka održavamo dobre odnose iako smo daleko jedni od drugih. Vizantija nam je podarila pravoslavlje i jednima i drugima. U to doba je Srpska država bila mnogo uredjenija. Medjutim dolaze Turci i padamo pod ropstvo dok se na istoku Rusi oslobadjaju Mongola. Nama se državnost gasila polako, a njihova se stvarala. Tokom narednih vekova Rusi koji su polako postajali bitan faktor u Evropi počinju da pomažu Srbiji u očuvanju duhovnog identiteta. Crkvene knjige, zalaganje za očuvanje manastira, crkava i drugih svetinja.
Koliko vidim, uglavnom smo još uvek pravoslavci.

2. Dolazi predrevolucijsko i revolucijsko vreme Evrope (18 i 19 vek) i Srbi su imali svoju rolu u tom periodu. I dalje su vladali Turci, a mnogi Srbi su se iz svojih seobi naroda našli van granica svoje srednjovekovne države. Preko Dunava i Save u Austrijskom carstvu (kasnije Austro-Ugarska). Ceo 18 vek je Rusija pomagala Srbe i u Otomanskom carstvu, i u Austrijskom carstvu. I dalje se vodila borba za očuvanje duhovnog identiteta Srba. Čak su mnogi Srbi odlazili u tadašnju Rusiju i tamo osnivali svoja naselja kojima su davali Srpska imena. Zanimljivo je to da se te teritorije poklapaju sa današnom Donjeckom i Luganskom "republikom" na istoku Ukrajine.

Uglavnom, da nije bilo Rusa, pitanje je koliko bi danas bilo Srba pravoslavaca. To pod 1.

Idemo dalje.

3. Dolazi 19 vek i na njegovom samom početku Srbi dižu ustanak protiv Osmanskog carstva. Ne toliko protiv carstva koliko protiv vlasti u ovim našim delovima. Protiv takozvanih dahija. Ali to Osmansko carstvo nije puno zanimalo, tako da je je ustanak bio vrlo opasan potez. :-)

Rusi objavljuju rat Otomaskoj imperiji i tako olakšavaju posao Srbiji. Od 1806-1812 godine su Rusi ratovali sa Turcima. To se manje više poklapa sa prvim Srpskim ustankom. E onda je došao moćni Napoleon koji napada sve redom i te 1812 napada Ruse. Epilog je okončanje rata sa Turcima i koncetrisanje na Napoleona i Francuskum. Epilog za Srbiju? Propast prvog srpskog ustanka.

Kod drugog ustanka Rusija nije pomogla vojno, a nije ni morala. Diplomatijom je izborena autonomija. Naravno sve pod uticajem Rusa.

Medjutim, u Srbiju su dolazili mnogobrojni dobrovoljci iz Rusije. Da se bore rame uz rame sa Srbima protiv Turaka. Jedan od njih je bio Nikolaj Rajevski, potomak jednog drugog, mnogo poznatijeg Nikolaja Rajevskog koji se borio protiv Napoleona. Kaže se da je sa sobom poveo oko 5000 ljudi. Na mestu gde je poginuo sagradjena je i crkva. A zašto ja to sve pričam? Zanimljivo je da je on poslužio kao inspiracija Tolstoju za grofa Vronskog u romanu "Ana Karenjina" u kome i Vronski ako se ne varam ide pred kraj knjige kao dobrovoljac u Srbiju.

Uglavnom, da nije Rusa bilo. Pitanje je da li bi se ikada oslobodili Turaka. Možda bi bili osudjeni na sudbinu Kurda kojima nije imao ko da pomogne bar malo.

3. Prvi svetski rat. Najočigledniji primer bratske ljubavi.

Rusija oslabljena krizom u koju je upala početkom 20. veka je bila sve samo ne jaka carevina. Zbog loše situacije u zemlji su počeli da se stvaraju revolucionarni pokreti. Ali i pored toga. Nakon agresije Austrougarske na Srbiju , Rusija je rešila da se upusti u avanturu i objavi rat dvema možda najjačim zemljama Evrope tada. Najjačim pojedinačno. A to su Nemačka i Austrougarska. A pritom se povampirilo i Otomansko carstvo. Taj potez je za mene nešto što mora da se poštuje i ceni. Za vjeke vjekova. Evo i zašto. U tom ratu je Rusija izgubila sve.

Izgubila 2 miliona vojnika, nezadovoljstvo i glad je rasla. Izbio je gradjanski rat u Rusiji , Rusko carstvo prestalo da postoji, Ruska carska porodica pobijena i Rusija je izašla iz rata 1917 godine. Medjutim, gradjanski rat je trajao još dugih 5 godina. Epilog. 15 miliona mrtvih, Rusija osiromašena, uništena.

Pitanje je kakva bi Rusija bila da se nije umešala u rat zbog Srbije. Drugo pitanje je da li bi Srbija postojala da nije bilo Rusije??? Postoji istorijska činjenica oko napuštanja teritorije Srbije od strane Srpske vojske preko sada već čuvenih planina Albanije, pa preko savezničkih brodova na Krf. Istorijska je činjenica da saveznici (Britanija pre svega) nisu bili raspoloženi da svojim brodovima prevezu Srpsku vojsku. Tada je lično Ruski car zapretio da će Rusija sklopiti mir sa Nemačkom i Austrougarskom ako se Srbi ne prevezu. Ostalo se zna. Srbi su preveženi, 1918 godine smo zajedno sa Francuzima pregazili Bugare i Austrougare u kontranapadu. Mnogi osporavaju ovaj podatak o caru Nikolaju, ali zamislite samo šta bi bilo da se prevoz nije desio? Baj baj Srbijo. Pritom bi stotine hiljada ljudi umrlo od gladi i zime u Albaniji negde.

Kao što rekoh, prvi svetski rat je nešto zbog čega bi svaki Srbin trebalo da se pokloni Rusima do poda.

Jer su izgubili sve, nazovimo to lošom srećom, ludilom, avanturom. Ali činjenice su činjenice i ostaje uvek ono šta ako?

Idemo dalje.

4. Drugi svetski rat. U drugom svetskom ratu, Rusima duguju ne samo Srbi nego slobodno može da se kaže celo čovečanstvo. Preko 20 miliona izgubljenih ljudi za svetski mir. I da dodam još ovo. Idite do Zvezdare, preko puta novog groblja. Imate park, ujedno i groblje oslobodioca Beograda. Razgledajte malo i videćete na šta mislim.
Sve sama Ruska imena i prezimena.

Noviju istoriju znate koliko toliko, ali ako treba napisaću i koju o tome. Kao npr. o nemešanju u bombardovanje, potez koji im mnogi zameraju. Ali to kasnije.
Zvezdas Zvezdas   09.10.2015 u 18:31

pa nasi su ludi sada,treba da se okrenu rusima i da traze migove,tenkove raketni sistem,mogu cak i da ponude rusima da sagrade vojnu bazu u Srbiji jer smo mi okruzeni sa svih strana NATO trupama,evo pre neki dan i crna gora je usla u NATO,imamo tu i hrvate,rumuniju,bosnu a mi sami nemamo sanse ako dodje do rata..postojala je i mogucnost kupovine cele eskadrile 16 migova na duzi rok raketni sistem S-300 itd,a svi srbi pretezno zameraju to bombardovanje kod nas 99
FoX FoX   09.10.2015 u 18:42

Au kran I ovo sve znaš napamet?Svaka čast.Sve sam pročitao.

Ali kao i uvek,skeptičan sam.Mislim,ok,postoje verovatno dokazi za sve ovo što si napisao..ali opet..to se dešavalo pre..vremena se menjaju a i odnosi izmedju nas i njih...pre možda jesmo bili bliski sa njima ali sada i nismo nešto koliko ja mogu da vidim.
Cranium Cranium   09.10.2015 u 19:03

Brate ovo je elementarna istorija. :-). Ja ti tvrdim da grešiš. Napisaću i za novija vremena. Suština je da se suzbija ona debilna tvrdnja Rusi nisu nikada pomogli.
Cranium Cranium   09.10.2015 u 19:07

A ako želiš dokaze, nije teško proveriti. Guglaj. Ima sigurno.

Ako nisi znao za ove najkrupnije stvari iz istorije, kako smo bili bliski. Kako onda možeš da tvrdiš da nam sada ne pomažu?

Napisaću. Razlika je u tome što smo se mi promenili a ne oni.

Mi se ližemo sa onima koji su nas bombardovali, a ni Rusi nisu ludi da pomažu one koji će im sutra zabiti nož. Kada kažem mi, mislim na vladajuću elitu. Ne na narod.
Cranium Cranium   09.10.2015 u 19:52

E sada novija vremena. Zadnjih 20 i kusur godina.

Raspad Jugoslavije se poklopio sa raspadom Sovjetskog saveza i raspadom komunizma. Prelaz na surovi kapitalizam. Mi (Jugoslavija) znamo kako smo završili. U bratoubilačkom ratu zbog koga se i danas svadjamo.

A Rusi? Oni su na prvi pogled prošli mnogo bolje. Ali nije istina. Rusija devedesetih godina kada je ponovo postala samostalna država je bila na kolenima. Jad, beda, glad, siromaštvo. Sve državne firme su bile na dobošu. Milioni i milioni ljudi bez posla, redovi pred prodavnicama. Jedino su bolje prošli što se rata tiče. Mi smo ovde bili u totalnom ratu svako sa svakim, a Sovjetski savez se mirno raspao. Ali ni Rusija nije bila mirna.

Rat u Čečeniji (čak 2 rata) dokazuju da se Rusija devedesetih raspadala sama od sebe. Ko se seća svih onih terorističkih napada po Rusiji? Niko, a dešavali su se itekako.
Dakle Rusija je devedesetih bila na kolenima iako je i dalje bila jača nego što su mnogi želeli.

E sad da se vratim na Srbiju. Iako je Ruska vlast tada malo zaboravila na Srbiju, Rusi to nisu.

Ruskih dobrovoljaca je bilo na stotine. Ne zna se ni tačan broj.

Godine su prolazile a Rusi su padali sve dublje i dublje. Pojavilo se mali milion tajkuna i milijardera koji bi prodali sve zarad još para. Nešto kao što su bile ove demokrate i ostali šljamovi posle Slobe.

E onda je krenulo sranje sa Šiptarima. Zapad je sve više stiskao Srbiju da pristane na sve njihove zahteve. Srbi nisu pristajali. Usledio je plan da se bombarduje Jugoslavija. To je trebalo da se odradi još početkom 1998.
Medjutim, tek marta 1999 godine je krenula NATO agresija. Zašto?

Nisu znali šta imamo od oružja, tačnije koje sisteme PVO. Sumnjali su da imamo od Rusa S300 i nisu znali ni gde, ni kako ni koliko ih imamo. . Dosta pre bombardovanja je u nekim našim novinama izašla slika naših vojnika unutar, u kabini S300.
NATO je kupio tu priču i odložio bombardovanje.
Kasnije se saznalo da smo poslali uniforme u Rusiju i da su se Rusi slikali kao naši, da bi obmanuli ove.

Medjutim, kada je NATO skapirao šta i kako imamo, rešio je da se upusti u rat sa nama. A Rusi? Sem moralne podrške nismo dobili ništa konkretno od njihove vlasti iako je narod Rusije bio vrlo nezadovoljan zbog "pucanja ku***a" njihovih vlastodržaca. Organizovane su razne humanitarne akcije, konveri, pomoći, opet je stotine i stotine Rusa dolazilo u Srbiju kao dobrovoljci.
Ali Boris Jeljcinj je ostao po strani. Šta da se očekuje od čoveka koji je mrtav pijan vatao ribe na konferencijama za novinare. Ta politička garnitura je uništila Rusiju i bolelo ih dupe a kamoli Srbiju. E onda je došao Putin. Predsednik je postao 2000 godine. Koliko je on problema imao da izvuče Rusiju iz bede. Nisi svestan. Cela nova tema može da se otvori.
Za 15 godina je od one raspale Rusije stvorio ovu, stvorio ekonomiju koja može da pretrpi sve sankcije i još da raste. Od one Rusije koja nije bila u stanju da se obračuna sa Čečenima stvorio je Rusiju u kojoj su Čečeni najbolji i najlojalniji.

A kako je Putinova Rusija pomogla post petooktobarskoj Srbiji?

Zbog njih Kosovo nikada neće ući u UN, samim tim nikada neće biti država.

Ko nam gasi požare svake godine?

Ko je prvi došao da spasava Obrenovac?

Rusi će ukrasiti hram svetog Save. Ako nekome to deluje beznačajno, neka se zapita šta je Hram svetog Save za Srbe.

Obnavljaju crkve po Kosmetu.

Skoro su stavili veto na rezoluciju o genocidu. Mislim da mnogi nisu svesni čega su nas spasili.
FoX FoX   09.10.2015 u 19:53

Bežao sam sa časova istorije
Da,kapiram...jbg većina misli da je bolje izabrati EU&ameriku nego ruse...jest da se u nekim zemljama EU bolje živi ali nije EU za srbiju...sa druge strane,ni rusi ne žive nešto specijalno...tako da i ako izaberemo rusiju ne verujem da ćemo bolje živeti..ali ko zna,sve je moguće.Po meni je najbolje da se zatvorimo,otkačimo eu,ojačamo vezu sa rusijom i polako se stabilizujemo kao država..pa kasnije kad se sredimo,e onda možemo da biramo šta ćemo...
Cranium Cranium   09.10.2015 u 19:57

I još dosta stvari. I setio sam se jedne pesme. Da naglasi nesklad izmedju želja Rusa i nedelovanja države 1999. Ček
FoX FoX   09.10.2015 u 19:59

Au brate Onda ovo menja moje mišljenje...ali opet...dzaba sve kad je ova naša vlast takva kakva je...
Cranium Cranium   09.10.2015 u 20:01

https://youtu.be/-hLEgegQlvQ